welding engineer/hegesztőmérnök | zalaegerszeg

posted
contact
randstad hungary
job type
permanent

job details

posted
location
zalaegerszeg, zala
job category
Manufacturing / Production
job type
permanent
reference number
28298 / 29322
contact
Click on the "Apply" button and choose from the application options that requires not more than 2 minutes.

Our partner is one of the markets major, full-service providers in the defence sector. It covers logistical and tactical military vehicles both wheeled and tracked as well as combat vehicles and turret systems for armed forces the world over from end to end and from a single source.

Their group is a listed stock corporation based in Düsseldorf, Germany. The Groups Defence Sector is a leading European systems supplier for defence technology and a trusted partner of the armed forces. This is the first unique factory to be built in Europe in Zalaegerszeg using visionary AI technology and which focuses on modern equipment for the armed forces. They developed the LYNX. It is the new generation of vehicles.

  • Interpret and implement design changes
  • Intern./European welding certificate
  • Creating work breakdown structure according to the specifications of service/work package
  • Descriptions and contracts
  • Creating and maintaining master data, workplaces/plans, production bills of materials and planned times in SAP
  • Entering and analyzing reports of findings from production to create cost estimates
  • Make or buy decisions
  • Workplace design and process optimization

  • Tervezésekből adódó változtatások azonosíta és kivitelezése
  • Munkalebontási struktúra létrehozása szerződések előírásainak megfelelően
  • Törzsadatok, munkakörök/tervek, gyártási darabszámok és időtervek létrehozása és karbantartása SAP-ban
  • Gyártással kapcsolatos jelentések elemzése költségbecslések készítése érdekében
  • Make or Buy döntések meghozatala
  • Munkahelyek kialakítása és folyamatoptimalizálás

Elvárások / Requirements

  • Completed university degree in the field of mechanical engineering or comparable
  • Good knowledge of MS Office and SAP R3
  • At least 4 years of professional experience in a comparable position
  • Very good knowledge of English
  • High level of comprehension and communication skills
  • Analytical, business management and methodical thinking and action
  • Flexibility, independent and team-oriented way of working
  • Technical knowledge of welding is advantageous
  • Willingness to travel in Europe

  • Felsőfokú végzettség gépészmérnöki, hegesztőmérnöki vagy hasonló területen
  • Legalább 4 év hasonló munkakörben szerzett tapasztalat
  • Kíváló hegesztési szaktudás, lehetőleg hegesztési tanusítvány
  • MS Office és SAP R3 jó ismerete
  • Analitikus gondolkodás és üzleti szemléletmód
  • Kommunikációs képesség és csapatorientált munkavégzés
  • Nagyon jó angol nyelvtudás
  • Utazásra való hajlandóság Európában

Kérjük, angol nyelven nyújtsa be jelentkezését erre a pozícióra!

Amit kínálunk / Offer

  • Competitive compensation package
  • Creative and dynamic working environment
  • Flexible working time models
  • Ensuring work-life balance
  • Innovative solutions for the future of mobility and security

  • Versenyképes kompenzációs csomag
  • Kreatív és dinamikus munkakörnyezet
  • Rugalmas munkaidő modellek
  • Munka és a magánélet egyensúlyának biztosítása
  • Innovatív megoldások a mobilitás és a biztonság jövőjéért

Kapcsolattartó / Information

Klaudia Ruzsinszky dr.

klaudia.ruzsinszky@randstad.hu

Luca-Piedl Bajári

luca.bajari@randstad.hu

This opportunity is more than just a job!

They provide the best innovative technology.