sw / hw csoportvezető / sw / hw team leader | veszprém

posted
contact
marianna illés-tóth, randstad hungary
job type
permanent

job details

posted
location
veszprém
job category
engineering
job type
permanent
reference number
163064 / 24435
contact
You do not need to upload a curriculum vitae to apply for this position, moreover as a simple solution you can apply with your Linkedin profile. Click on the "Apply" button and choose from the application options that requires not more than 2 minutes.

Nagyfeszültségű komponenseket és az elektromos járművek széles köréhez fejlesztett rendszereket gyártó piacvezető nagyvállalat részére keresünk SW / HW fejlesztő mérnöki Csoportvezetőt veszprémi munkavégzésre.

We are looking for Team leaders leading a group of SW / HW engineers to a market leading automotive company manufacturing inverters and chargers for Veszprém location in Hungary.

- Mérnökökből és technikusokból álló csapat vezetése, a munkavégzéshez szükséges erőforrások, edukáció biztosítása
- A legmodernebb standardok, folyamatok, módszerek, eszközök telepítése, használatba vétele
- Részvétel a standardok, folyamatok, módszerek, eszközök fejlesztésében
- Az előírások bevezetésének, alkalmazásának ellenőrzése, felülvizsgálata

- Hierarchically manage his group of engineers / technicians. Especially ensure the right level of capabilities, competencies and expertise
- Responsible to deploy and implements the “state of the art” standards, processes, methods and tools in his team
- Participate to the improvement of the standards, process, methods and tools
- Check / audit the implementation of the standards (RAISE)

Elvárások / Requirements

- Mérnöki diploma (gépész- / villamos- / mechatronikai területen)
- 5-10 éves, autóiparban szerzett szakmai tapasztalat
- Csoportvezetésben szerzett tapasztalat
- Minimum középszintű, aktív angol nyelvtudás (írásban és szóban egyaránt)
- Széleskörű teljesítményelektronikai / mechanikai ismeretek
- Kiváló problémamegoldó képesség
- Utazási hajlandóság szakmai továbbképzés céljából

- Engineering degree (Mechanical / Electricial / Mechatronical)
- 1-5 years of experience in the related fields in automotive engineering or relevant industries
- Experience in people management
- Deep knowledge of power electronics / mechanics
- Active, fluent English knowledge
- Good problems-solving skills
- Willingness to travel abroad for having professional trainings

Amit kínálunk / Offer

- Versenyképes juttatási csomag
- Sporttámogatás
- Komoly szakmai kihívások egy bővülő nagyvállalatnál
- Nemzetközi munkakörnyezet
- Relokációs lehetőség

- Competitive benefit package
- Benefit for sport activities
- Professional challenges at a growing multinational company
- International working environment
- Relocation opportunity

Kapcsolattartó / Applications

Mariann Illés Tóth
marianna.illes-toth@randstad.hu