senior tax and accounting specialist | budapest

megjelenés dátuma
kapcsolat
szilvia blaskó, randstad hungary
állás típusa
határozatlan idejű

az állás részletei

elhelyezkedés
budapest
álláskategória
pénzügy / számvitel
referenciaszám
157441 / 23816
kapcsolat
Nem kötelező önéletrajzot feltöltenie ahhoz, hogy megpályázza ezt a pozíciót, sőt egyszerű megoldásként akár a Linkedin profiljával is jelentkezhet. Kattintson a jelentkezem gombra és válasszon a maximum 2 percet igénylő jelentkezési lehetőségek közül.

On behalf of our well-known FMCG client, we are now looking for a Senior Tax and Accounting Specialist colleague to join the company's Finance team in the CEE regional commercial head office in Budapest.

The ideal candidate is a team player who helps the tax team to greater performance, implements tax plans and works with the accounting and leadership teams to identify opportunities for process improvement and potential areas of risk. You will provide innovative tax reviewing, complex income tax returns and filling all indirect and direct tax declarations on behalf of the companies. As a senior tax specialist you will also coordinate the accounting team members' work and help the Tax Manager's work in order to carry out and manage tax provision and tax compliance processes.

Elvárások / Requirements

- Excellent knowledge of tax accounting, tax compliance and all types of tax returns
- Continuous follow-up of tax legislation, updating the accounting and other departments within the company
- Excellent knowledge of filling all type of Hungarian tax returns
- Excellent knowledge of Excel
- Experience in VAT submissions and VAT reclaim process
- Bachelors or master degree in Economics, Accounting, Finance or in Taxation
- Intermediate English language knowledge and communication skills
- Excellent knowledge and confident use of all portal of the HTA and government e.g. "ügyfélkapu", "cégkapu", real time invoicing portal "onlineszamla"
- Certified Tax advisor license (OKJ) is an advantage

Amit kínálunk / Offer

Our client has sales in nearly 200 countries and operations in over 60 countries. The company offers competitive salary, while you can also benefit from working for a company which is a market leader, so you will always be one step ahead.

Kapcsolattartó / Applications

Szilvia Blaskó
szilvia.blasko@randstad.hu