team lead pe & pc / csoportvezető termeléstervezés és irányítás | zalaegerszeg

megjelenés dátuma
kapcsolat
randstad hungary
állás típusa
határozatlan idejű

az állás részletei

elhelyezkedés
zalaegerszeg, zala
álláskategória
Műszaki / mérnöki
referenciaszám
28476 / 29541
kapcsolat
Kattintson a jelentkezem gombra és válasszon a maximum 2 percet igénylő jelentkezési lehetőségek közül.

Our partner is one of the markets major, full-service providers in the defence sector. It covers logistical and tactical military vehicles both wheeled and tracked as well as combat vehicles and turret systems for armed forces the world over from end to end and from a single source.

Their group is a listed stock corporation based in Düsseldorf, Germany. The Groups Defence Sector is a leading European systems supplier for defence technology and a trusted partner of the armed forces. This is the first unique factory to be built in Europe in Zalaegerszeg using visionary AI technology and which focuses on modern equipment for the armed forces. They developed the LYNX. It is the new generation of vehicles.

  • Operational management of the team Production Planning and Production Control
  • Creation of work plans and parts lists
  • Specification of internal or external processing
  • Preparation of cost estimates
  • Creation and presentation of evaluations and reportings
  • Optimization of manufacturing processes
  • Preparation of assembly instructions and standard work instructions
  • Definition of production processes and value streams in Operations prior to production start-up
  • Further development of work preparation (e.g. creation of work plans, REFA, MTM and workplace design)

  • Csapattagok munkájának operatív irányítása
  • Gyártástervezés és gyártásellenőrzés
  • Munkatervek és alkatrészlisták készítése
  • Feldolgozás típusának meghatározása
  • Költségbecslések készítése
  • Értékelések és jelentések készítése és bemutatása
  • Gyártási folyamatok optimalizálása
  • Összeszerelési utasítások és szabványos munkautasítások készítése
  • Gyártási folyamatok és értékfolyamatok azonosítása
  • Munka előkészítési folyamatoknak a továbbfejlesztése (pl. munkatervek készítése, REFA, MTM és munkahelytervezés)

Elvárások / Requirements

  • Industrial engineering, production technology, mechanical engineering degree or comparable qualification
  • Minimum 2 years of professional experience in a position in the field of production engineering in a manufacturing company
  • Strong knowledge of lean management methods, work preparation, and logistics
  • Good knowledge in welding and in assembly and maintenance processes
  • Fluent in written and spoken English knowledge
  • Good command on SAP in the modules MM and PP
  • Independent and careful way of working as well as communication and team skills
  • Careful and thorough approach to work as well as coordination and organizational skills
  • Willingness to travel

  • Mérnöki, gyártástechnológiai, gépészmérnöki vagy hasonló végzettség
  • Legalább 2 éves szakmai tapasztalat egy termelő vállalatnál a gyártástechnológia területén
  • Lean menedzsment módszerek, munka előkészítési és logisztikai folyamatok ismerete
  • Jó ismeretek hegesztési, összeszerelési és karbantartási folyamatok terén
  • SAP MM és PP moduljainak jó ismerete
  • Önálló, strukturált és alapos munkavégzés, valamint kommunikációs és csapatmunka végzésére való képességek
  • Szervezési és koordinációs készségek
  • Folyékony angol nyelvtudás írásban és szóban
  • Utazásra való hajlandóság

Kérjük, angol nyelven nyújtsa be jelentkezését erre a pozícióra!

Amit kínálunk / Offer

  • Competitive compensation package
  • Creative and dynamic working environment
  • Flexible working time models
  • Ensuring work-life balance
  • Innovative solutions for the future of mobility and security

  • Versenyképes kompenzációs csomag
  • Kreatív és dinamikus munkakörnyezet
  • Rugalmas munkaidő modellek
  • Munka és a magánélet egyensúlyának biztosítása
  • Innovatív megoldások a mobilitás és a biztonság jövőjéért

Kapcsolattartó / Information

Luca-Piedl Bajári

luca.bajari@randstad.hu

Klaudia Ruzsinszky dr.

klaudia.ruzsinszky@randstad.hu

This opportunity is more than just a job!

They provide the best innovative technology.